הסכמי פיתוח תוכנה

מהו חוזה פיתוח תוכנה?

 

חוזה פיתוח תוכנה הוא הסכם שירות בין מזמין-לקוח לבין ספק שירותי פיתוח תוכנה או שירות. התנהלות מול ספק ללא הסכם מתאים עלולה להשאיר את המזמין בחסון שכן מלבד איכות פיתוח ירודה והפסד כסף, העסק מסתכן בהצבת הקניין הרוחני שלו על כף המאזניים.

 

חוזי פיתוח תוכנה מגדירים את היקף ועלות הפרויקט, זכויות קניין רוחני, סודיות, מדדי הצלחה, מסגרות זמן ואחריות. למרות שהסכמים אלה דומים להסכמי שירות אחרים, הם בדרך כלל זריזים יותר. זה, בתורו, יכול להוביל לאי בהירות ולהגנה לא מספקת של שני הצדדים.

 

 

שלושה סוגי חוזי פיתוח עיקריים

 

בהתאם למשך הפרויקט, להיקף ולתקציב, תצטרך לבחור את מבנה העלויות ואת סוג החוזה שיעבוד הכי טוב במקרה שלך. עליך לשקול שלושה סוגים עיקריים: עלות קבועה, זמן וחומר, או צוות ייעודי.

 

חוזה פיתוח תוכנה מסוג עלות קבועה

 

בחוזה פיתוח תוכנה מסוג עלות קבועה, מוסכמת לפני תחילת הפרויקט עלות קבועה דבר הדרוש לעתים תכנון מפורט וארוך הרבה לפני תחילת עבודת הפיתוח. לעסק המזמין צריכים להיות היקף פיתוח מוגדר היטב, תנאים ומסגרות זמן כדי להפוך את ההערכות מדויקות. מצד אחד, חוזי תוכנה בעלות קבועה הם פשוטים: המזמין משלם על התוצאה ללא הפתעה (בדרך כלל …). מצד שני, משמעות הדבר היא גמישות מועטה או ללא גמישות מכיוון שהמזמין לא יוכל לשנות הרבה תוך כדי תנועה.

חוזים מסוג עלות קבוע ה עשויים להתאים כאשר: יש לך תקציב מצומצם, תיעוד פרויקט ברור ומספק, השתמשת בטכנולוגיה בעבר, או שאתה צריך כמה שינויים בתוכנה הקיימת, או שהפרויקט שלך קצר ונמשך עד חודשיים.

 

חוזה פיתוח תוכנה מסוג זמן וחומרים

 

חוזה מסוג זמן וחומרים הוא חוזה שבו המזמין משלם למפתחים על סמך מספר השעות שהם עבדו. סוג חוזה זה עשוי להתאים כאשר קשה יותר להעריך את התקציב או מסגרת הזמן מראש. לדוגמה, כאשר המזמין צריך לבצע שינויים בהיקף הפרויקט או רוצה שהמפתח יציע שיפור ביחס לטכנולוגיה הקיימת שלו. זה גם אומר שהפרויקט יכול להימשך זמן רב יותר והסכום ששולם יהיה גבוה יותר, עם יותר מאמץ ניהולי וזמן מצד המזמין.

 

חוזה פיתוח מסוג " זמן וחומרים" עשוי להתאים כאשר: יש לך תקציב גמיש; אין לך תיעוד ברור ומפורט על הפונקציונליות; אתה פתוח לרעיונות ולהמלצות של המפתח; אתה מוכן להשקיע את הזמן והמאמצים שלך בפרויקט; הפרויקט שלך קצר ונמשך עד חודשיים.

 

חוזה פיתוח תוכנה מסוג צוות פיתוח ייעודי

 

צוות פיתוח ייעודי הוא מודל עסקי המתאים בדרך כלל לפיתוח תוכנה בחוזה ארוך טווח. הספק בוחר מועמדים בהתאם לדרישות שלך ועוזר לך לבחור את מבנה הצוות והחברים שאיתם תעבוד. הצוות עובד אך ורק על הפרויקט שלך, לפעמים אפילו עם הצוותים הפנימיים שלך.

 

כאשר אתה שוכר צוות ייעודי, סביר להניח שתצטרך לשלם את המשכורת של כל חבר בתוספת עמלת הספק. לחילופין, ניתן להסכים על תקציב שבועי או חודשי קבוע. החוזה לצוות ייעודי הוא בדרך כלל המהיר יותר לכריתה מבין כל שלושת סוגי חוזי שירותי התוכנה מאחר שהוא מצריך פחות הערכת שעות, תקציב ואיפון מפורט לפני כריתת ההסכם.

 

חוזה פיתוח מסוג "צוות ייעודי" עשוי להתאים כאשר: יש לך תקציב גמיש; אתה רוצה פונקציונליות תוכנה לא סטנדרטית ואין לך תיעוד; אתה רוצה צוות במשרה מלאה; אתה מוכן להשקיע את הזמן והמאמצים שלך בפרויקט; הפרויקט שלך ממושך ונמשך יותר משלושה חודשים.

 

לצפייה בדוגמאות הסכמי פיתוח תוכנה:

.